Czy kurczak zagrodowy jest „zdrowy”? Test dający do myślenia

cy kurczak zagrodowy jest zdrowy

Jeden z internautów, podzielił się na YouTube filmem, z którego wynika, że nie każdy kurczak zagrodowy jest odpowiedni do spożycia. W tym przypadku chodziło konkretnie o poziom azotanów zmierzonych specjalnym miernikiem.

Badanie poziomu azotanów. Czy każdy kurczak zagrodowy jest „zdrowy”?

Jak widać na filmie, Pan wykonujący badanie miernikiem nie miał szczęścia. Jeśli wierzyć urządzeniu do pomiarów, kurczak zakupiony przez niego w zaufanym (dotąd) gospodarstwie okazał się „wzbogacony” o nadmierną dawkę azotanów. Czym są azotany, dlaczego są dodawane do żywności i jak szkodliwy może być ich nadmiar – to tematy na rozległą, odrębną publikację. Film wydaje się autentyczny, tym bardziej że autor na YouTube nie ukrywa swojej tożsamości. Czy każdy kurczak zagrodowy jest zdrowy? Teoretycznie, w tym konkretnym teście zastrzeżenia mógłby budzić miernik użyty do badania poziomu azotanów. Jednak dystrybutorzy urządzenia, by potwierdzić jego skuteczność, zamieszczają w opisie skany dokumentów zatwierdzonych przez wyspecjalizowane laboratorium poświadczających „przebadanie” tychże urządzeń.

Inni czytali: wegański kurczak

Kontrowersje wokół podobnych nagrań i reakcja Ministrwa Rolictwa

W sieci znaleźć można wiele filmów z testami mięsa wykonanymi w podobny sposób. Jednym z autorów takich publikacji jest Marcin Bustowski z rolniczego związku „Solidarni”. Jedną z jego publikacji pokazywaliśmy w tym artykule >>>

Należy wspomnieć, że do nagrań odniósł się na konferencji sam minister rolictwa, o czym przeczytać można np. tu >>>